Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
 

Migawki archiwum losowo - najnowsze poniżej

Iran: zwolennicy rządu kontratakują. Trump: wesprzemy opozycję w „odpowiednim czasie”

Już co najmniej 21 osób zginęło w trakcie zamieszek w Iranie. Wczoraj na ulice wyszli zwolennicy obecnych władz. Są to największe protesty od 2009 roku w Iranie. Rozpoczęły się od haseł skierowanych przeciwko fatalnej sytuacji ekonomicznej i wysokiemu bezrobociu. Szybko jednak przekształciły się w starcia w wielu miastach Iranu. Policja użyła broni, zginęło 21 osób.

Wczoraj na ulice miast wyszli zwolennicy panujących władz, jak podają źródła, w prorządowych demonstracjach uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi. Jednocześnie organizatorzy protestów potępili sprawców przemocy i wyrazili solidarność wobec duchowego przywódcy ajatollaha Alego Chameneiego.

 

Więcej…
Bądź gotowa Rosjo. Nadlecą amerykańskie rakiety!

Boeing E-4B Nightwatch znany jako samolot „sądnego dnia” przeznaczony dla amerykańskiego kierownictwa wyższego szczebla, w tym prezydenta Donalda Trumpa, wzbił się w powietrze w amerykańskim stanie Indiana. Świadczą o tym dane portalu „CivMilAir”. Samolot „sądnego dnia” jest punktem dowódczym, który w przypadku wojny jądrowej może znajdować się w powietrze w ciągu dłuższego czasu.

Wcześniej Trump wezwał Rosję, by przygotowała się do prawdopodobnego ataku na Syrię. Według niego w Syrię zostaną wymierzone nowe „inteligentne” rakiety. Później amerykański przywódca zaproponował powstrzymanie wyścigu zbrojeń.[SN]

Jak podała turecka gazeta Yenisafak.com USA w odpowiedzi na domniemany atak gazowy w Syrii wyznaczyło 22 cele naziemne w Syrii. Wśród nich są bazy wojskowe w Homs, Damaszku, Tartus, Hama, Hasakah, Deir ez-Zor i Raqqa. W bazach tych stacjonują również jednostki rosyjskie, które posiadają zaawansowane systemy przeciwlotnicze i możliwość zatapiania statków. Cele te mają być atakowane przez Francję, Wielką Brytanię, USA i Izrael.[PP]

 

Więcej…
Wybory w Czechach: prezydent-ksenofob zyskał poparcie premiera

Premier Czech Andrej Babisz oświadczył na konferencji prasowej, że w nadchodzących wyborach prezydenckich poprze obecnego prezydenta Hradczan Milosza Zemana. Dodał, że to jego osobista decyzja, a nie oficjalne stanowisko jego formacji ANO, która posiada najliczniejszą reprezentacje w parlamencie.

 Babisz zaznaczył, że ANO nie zajmuje żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie wyborów, gdyż jego wyborcy są ludźmi rozsądnymi i nie potrzebują porad, jak mają głosować. Premier powiedział, że uważa Zemana za silną osobowość, za polityka, który chociaż polaryzuje społeczeństwo, to nie obawia się wyrażania otwarcie swych opinii, aktywnie broni interesów swego kraju w Brukseli. Za największą zasługę prezydenta uznał odmowę udziału w relokacji uchodźców.

 

Więcej…
Trzaskowski to Bronek Petru, ale ma argument – startuje w Warszawie

Zacznę do dwóch przypomnień, bo domyślam się, że mało będzie chętnych, aby się zgodzić z moją tytułową charakterystyka postaci. Bronisław Komorowski jest obecny w polityce od początku III RP. Miał wzloty i upadki, ale do 2010 roku na pewno nie był synonimem obciachu, bigosu i biegania po krzesłach. Ryszard Petru, o czym mało kto wie albo pamięta, staż polityczny ma dokładnie taki sam, jak Komorowski. Zaczynał jako asystent posła Frasyniuka, a potem błądził po gabinecie politycznym Leszka Balcerowicza, z legitymacją Unii Wolności. Petru również, w co trudno uwierzyć, aż do 2015 roku nie był chodzącą kompromitacją i symbolem wpadek.

Więcej…
LUBLIN: UWIERZYŁA OSZUSTOM I STRACIŁA PIENIĄDZE

Dziewięć tysięcy złotych straciła wczoraj mieszkanka Lublina po tym, jak uwierzyła słowom mężczyzny podającego się za funkcjonariusza. Fałszywy policjant przekonując ją o zagrożonych w bankach oszczędnościach i nieuczciwych pracownikach, nakazał zlikwidowanie lokat. Kobieta postąpiła według jego wskazówek, a pieniądze zostawiła na jednej z ulic. Kiedy podobna prośba powtórzyła się po raz kolejny, starsza pani zorientowała się, że została oszukana. Oszustów poszukują teraz policjanci i apelują o ostrożność i rozwagę.

 

Więcej…
A A A

przyroda

 • 20 maja po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowania pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

  Z tej okazji ukazał się pierwszy w Polsce raport „Biznes na rzecz bioróżnorodności”. Z raportu wynika, że jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów jest malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół.

   

 • „Houston: będę brutalnie szczery. Przygotujcie się dzisiaj na powódź. Bądźcie gotowi na wielokrotne tornada. Nie lekceważcie «Harveya»! Strzeżcie się wody”. Tymi słowami przywitał mieszkańców czwartej aglomeracji Stanów Zjednoczonych meteorolog stacji TV ABC Trevor Herzog w  sobotę 26 sierpnia rano. Houstończycy nie byli zszokowani. Od początku tygodnia meteorolodzy śledzili z rosnącym napięciem ciągnący przez Zatokę Meksykańską huragan „Harvey”, a media na bieżąco informowały mieszkańców. Niepokój wzrósł, gdy jego siła błyskawicznie z kategorii pierwszej przeskoczyła do  czwartej.

 •  http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/juicebox_medium/public/201803/f_kleszcz_0.jpg?itok=hFsozgL2

 • ...Magiczne miejsca, które nie poddały się ludziom i ich działaniom. Chociaż stanowią niewielką część powierzchni lasów w Europie (zaledwie 0,7 proc.), to i tak jest ich więcej, niż przypuszczano. Są unikatowe pod względem wartości ekologicznej. Leżą na  terytorium 32 krajów w  Europie Północnej (zwłaszcza w Finlandii) i Europie Wschodniej (głównie na Ukrainie, w Bułgarii i  Rumunii). Są  rzadsze w  Europie Zachodniej, w basenie Morza Śródziemnego, ze względu na niezmienną od wieków wysoką gęstość zaludnienia i długą historię użytkowania ziemi. Specjalną mapę, na  bazie danych przekazanych z poszczególnych państw, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, publikujący swe wnioski w dwumiesięczniku Diversity & Distributions.

   

 •  

  Inwazyjne gatunki zwierząt najczęściej trafiają do środowiska wypuszczane przez ludzi. Trzeba z nimi walczyć, nim się rozprzestrzenią - dlatego ważne jest stworzenie azylów, w których takie zwierzęta mogłyby żyć, nie powodując szkód - mówią eksperci w rozmowie z PAP.

  Do tej pory w Polsce zidentyfikowanych zostało niemal dwa tysiące gatunków obcego pochodzenia - czyli gatunków roślin i zwierząt, które nie znalazły się na terenie naszego kraju w sposób naturalny, ale w wyniku działalności człowieka. Większość z nich nie jest w żaden sposób szkodliwa - nie oddziałuje negatywnie na przyrodę, gospodarkę czy na zdrowie człowieka.

  Bez części z nich wręcz nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia: rośliny takie, jak ziemniaki, czy zwierzęta takie, jak kury czy świnie, to w większości miejsc na świecie gatunki obce.

   

 • Powiedział do niej: Czujesz ten zapach żywicy? A ona mu odpowiedziała: To jest zapach umierającego lasu. W  piątek 11 sierpnia Karolina Gniadek obejrzała ze  znajomymi lotnicze pokazy w Gdyni. Lubi sport, ba, kocha, a takie lotnicze widowiska uznaje za  sportowe mistrzostwo. Od wielu lat gra w piłkę nożną. W ubiegłym roku razem z koleżankami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobyła mistrzostwo Polski w  piłce plażowej.

 • To wielki kapitał odpowiada za globalne ocieplenie i klęski żywiołowe. Huragany Harvey i Irma, które spustoszyły niedawno Karaiby, Florydę i amerykańskie miasto Houston, przykuły uwagę większości mediów na świecie jako spektakularna katastrofa naturalna. Coraz trudniej jednak zamykać oczy na podstawowe fakty, komplikujące nieco zwyczajowe rozumienie klęsk żywiołowych. Klimatolodzy i synoptycy są coraz bardziej zgodni co do tego, że tak szybko następujące po sobie kataklizmy o takiej sile (Harvey – kategoria 4, Irma – kategoria 5) są przejawem gwałtownych zmian klimatycznych.

 • W odległym 1958 roku chiński przywódca Mao Zedong podpisał historyczny dekret o unicestwieniu wszystkich szczurów, much, komarów i wróbli.

  Inicjatorem uruchomienia kampanii na wielką skalę był o dziwo biolog Zhou Jian, ówczesny wiceminister oświaty. Był przekonany, że masowa eksterminacja wróbli i szczurów doprowadzi do bezprecedensowego rozkwitu rolnictwa. Ponoć Chińczycy w żaden sposób nie mogli pokonać głodu, ponieważ „objadały ich na polach żarłoczne wróble”.

   

 • Para jastrzębi z okolic Białegostoku, którą mogą obserwować internauci, w ostatnich dniach doczekała się młodych. Jak wyjaśniają naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku młode będą przebywały w gnieździe co najmniej 40 dni.

  W gnieździe były cztery jaja. Młode jastrzębie wykluwały się w pierwszych dniach maja, a ostatni wykluł się 5 maja - poinformował w poniedziałek PAP dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

   

 • Rozmowa z MARTĄ PRZYGODZKĄ, doktorantką z Zakładu Parazytologii i Chorób Przenoszonych przez Wektory NIZP-PZH

  –  Komary, meszki czy końskie muchy mogą nam skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Kiedy i gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na ich ataki?

  – Jeżeli chodzi o te owady krwiopijne, to rzeczywiście letnia pora bardzo im sprzyja. Szacuje się, że w naszym kraju występuje 47 gatunków komarów – 38 z nich może być mniej lub bardziej agresywnych wobec człowieka, a 12 gatunków w sprzyjających warunkach może występować plagowo i może być wektorami chorób ludzi i zwierząt. Komary atakują zwłaszcza wieczorami, o zmierzchu, także w pomieszczeniach zamkniętych. Masowo występują zazwyczaj po  roztopach, długotrwałych, silnych deszczach lub powodziach. Wahania poziomu wody oraz powstające po ulewach tymczasowe zbiorniki wodne sprzyjają ich wylęgowi. Większość tych owadów jest w stanie pokonywać duże odległości.

   

 •  Hałaśliwe i przeludnione aglomeracje są  nieustannie kolonizowane przez rzadkie i dzikie zwierzęta, których domem do niedawna w Polsce były jeszcze dziewicze, głuche ostępy leśne. Warszawa, Gdynia, Wrocław, Kraków, Bydgoszcz, Szczecin, Toruń i  Poznań stały się w  ostatnich dziesięciu latach zupełnie nowym,  bardzo atrakcyjnym siedliskiem dla dzikich i rzadko spotykanych w naturze gatunków zwierząt. W samej tylko stolicy i obrębie jej najbliższych peryferii żyje ok. 200 saren, 14 łosi, ponad 2 tys. bażantów i kuropatw, 3 tys. lisów i kilkaset dzików.

 • Nieszczęścia chadzają parami, również w  meteorologii; widzieliśmy to na południu USA. Gdy huragan „Harvey” dewastował Teksas, u wybrzeży Afryki wylęgł się gorszy potwór: „Irma”. Szybko rozdął się do  najwyższej kat.  V. Zbliżając się do Karaibów, był silniejszy niż osiem poprzednich huraganów atlantyckich razem wziętych. Oszacowano, że  ma  moc niszczycielską większą niż wszystkie bomby zdetonowane podczas drugiej wojny światowej.

 •  

   
   
  Z taką interpelacją zwrócił się do ministra środowiska poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Uzasadniał swój wniosek tym, że taki rodzaj polowania przeżywa renesans w Europie. Chciał, aby można było wprowadzić w prawie łowieckim stosowne zmiany.

  Powoływał się na 15 europejskich państw, które taką formę polowania dopuszczają – to m.in. Serbia, Dania i Portugalia. Dowodził również, że aż 35 tys, myśliwych zrzeszonych w Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego poluje legalnie w taki sposób na całym kontynencie.

   

 • Mimo, iż na świecie rocznie może ubywać nawet 5 mln ha lasów, to w Polsce ich powierzchnia ciągle rośnie. Rosną one na blisko jednej trzeciej powierzchni kraju. Na jednego Polaka przypada 0,24 ha lasów.

  Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Lasów (International Day of Forests), podkreślił, że każdego Polaka przypada 0,24 ha lasów (24 ary). "To trzy średniej wielkości działki budowlane. Taka powierzchnia jest państwa udziałem, jeśli chodzi o zasoby leśne w Polsce" - dodał na wtorkowej konferencji prasowej.

   

 • Świat stanął przed nowym wyzwaniem. To globalne niebezpieczeństwo nazywa się gatunki obce – czyli biologiczne zanieczyszczanie planety – „żywe śmieci”. Skutki zanieczyszczeń chemicznych, których jeszcze tak niedawno bardzo się wszyscy obawialiśmy, bledną w  obliczu konsekwencji „zainfekowania” ekosystemu nowymi organizmami.

  Leśne frutti di mare

  W  Europie kraba wełnistorękiego po raz pierwszy odkryli w 1912 r. rybacy w dopływie Wezery – w rzece Aller. W Polsce pojawił się początkowo w wodach Zalewu Szczecińskiego oraz w dorzeczu Odry w 1928 r. Rok później został zlokalizowany już na terenie Śląska. W 1932 r. występowanie krabów wełnistorękich zanotowano we wszystkich dopływach Odry poniżej Wrocławia i tym samym znalazły się w: Nysie Łużyckiej, Bobrze, Kwisie Śląskiej, Ślęzie i Oławie. Dziś krab wełnistoręki zamieszkuje w  Polsce nie tylko słabo zasolone wody Bałtyku, ale również tereny leśne, na których znajdują się płynące cieki wodne i leśne zbiorniki retencji wodnej. Drąży ich brzegach długie korytarze i działaniem takim wyrządza, niestety, bardzo poważne szkody.

   

 • Czyż to nie paradoks, że sięgamy gwiazd, planujemy przenosiny na Marsa, zdobywamy szczyty najwyższych gór, a nie jesteśmy w  stanie odkryć tajemnic skrytych w morskich głębinach? Wody mórz i oceanów pokrywają 70 procent powierzchni Ziemi, ale ciągle pozostają najsłabiej poznaną częścią naszej planety. Choć trochę postanowili to  zmienić filmowcy z  BBC, twórcy dokumentalnej serii „Błękitna Planeta II”, której telewizyjna premiera staje się wydarzeniem w  skali globalnej.

   

 • Biała smuga, która zostaje na niebie za samolotem, to po prostu chmura kropelek wody lub kryształków lodu. Powstaje ona, gdy na dużej wysokości gorąca para wodna z silników skrapla się, mieszając z zimnym powietrzem. Jak para z czajnika - mówi fizyk chmur prof. Szymon Malinowski.

  Podczas Pikniku Naukowego przez cały dzień zbieraliśmy od zwiedzających pytania do naukowców. Część z tych pytań zadajemy teraz badaczom.

  Z pytaniem "co to jest ta biała kreska na niebie?" zwróciliśmy się do fizyka chmur prof. Szymona Malinowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. To współtwórca strony Nauka o Klimacie, nagrodzonej w 2017 r. naszą nagrodą Popularyzator Nauki.

   

 • Chcesz, by w najważniejszym dniu twojego życia nie spadła ani kropla deszczu? Da się zrobić. W 2015 roku firma Oliver’s Travels gwarantowała śluby pod bezchmurnym niebem w cenie 100 tys. funtów. Za tą obietnicą kryła się technologia kontrolowania pogody stosowana przez wiele państw. Ich cel jest jednak inny niż nowożeńców i wynika z dramatycznych zmian klimatu. Do 2030 roku niemal połowa populacji naszej planety będzie zagrożona niedoborami wody. Coraz powszechniejsze susze mogą zostać złagodzone opadami wywołanymi za pomocą metody zwanej „zasiewaniem chmur”.

 •  Na Atlantyku rozpętały się trzy huragany jednocześnie. Największe zniszczenia przyniosła „Irma”, potwór piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru dochodziła do 300 km na godzinę. Kataklizm spustoszył wyspy Karaibów, zagroził Florydzie i spowodował największą ewakuację w  historii Stanów. Władze Florydy ogłosiły stan wyjątkowy.

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: