Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
 

Migawki archiwum losowo - najnowsze poniżej

Najprzystojniejszy więzień modelem

Jeremy Meeks wiedział, że w jego życiu zajdzie zmiana, lecz przenigdy nie zgadłby, że aż taka.

Więcej…
Współpracownik Kijowskiego: KOD-u już nie ma

Obrażał kobiety na Czarnym Proteście, koledzy oskarżają go o kradzież pieniędzy z sejfu, teraz może stać się twarzą nowego ruchu obrońców demokracji. Poznajcie Piotra Wieczorka, człowieka, który właśnie ogłosił śmierć KOD.

Więcej…
Kalifornia zalegalizowała rekreacyjną marihuanę

Wielu mieszkańców Kalifornii z wyjątkową radością powitało Nowy Rok. Oto w Złotym Stanie weszło w życie prawo dopuszczające konopie indyjskie do użytku rekreacyjnego. Niektórzy od razu po północy zapalili sobie skręta bez obawy przed interwencją stróżów prawa. 1 stycznia o świcie przed sklepami, które uzyskały licencję na sprzedaż marihuany, ustawiły się długie kolejki. Niektórzy, dręczeni jeszcze przez strasznego kaca, czekali cierpliwie na swoją porcję „trawki”, cukierków lub ciasteczek z marihuaną.–  Przeżywamy prawdziwe oblężenie! To zdumiewający historyczny moment – powiedział Robert Taft, założyciel sklepu z marihuaną w Santa Ana.

 

Więcej…
Włochy będą chronić rynek przed zagranicznymi produktami

Nowy włoski rząd przyjął nie tylko zdecydowane stanowisko wobec przemytu imigrantów, ale także zalewaniu włoskiego rynku przez zagraniczne produkty. Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zapowiada, że władze w Rzymie zamierzają również zatrzymywać statki z kambodżańskim ryżem oraz chińskim serem, a także walczyć z umową CETA, która otwiera europejskie rynki na wątpliwej jakości kanadyjskie produkty.

 

Więcej…
KSIĄDZ W CYWILU. Nie chciałem być postrzygaczem baranów

–  Pochodzę z  dużego miasta. Ojciec, odkąd sięgam pamięcią, prowadził dochodowy interes, a mama realizowała się w pracy lekarza i oprócz etatu w szpitalu popołudniami przyjmowała pacjentów w prywatnej przychodni mieszczącej się na tyłach naszego domu. Mogę powiedzieć, że miałem szczęśliwe dzieciństwo i nigdy nie brakowało mi chlebka z masełkiem i na dodatek szyneczki na nim. Po  skończeniu liceum zdecydowałem się na seminarium duchowne, co nie wszystkim przypadło do gustu i niekiedy dawali mi to odczuć, otwarcie dziwiąc się mojej decyzji. Po święceniach moi przełożeni skierowali mnie do pierwszej parafii, gdzie miałem realizować posługę wikariusza.

 

Więcej…
A A A

PRL

 • Strach przed konfliktami zbrojnymi to normalne zachowanie społeczne. Zimna wojna dostarczała wielu okazji do obaw. Paniki wojenne w PRL oprócz wypowiadanych ze strachem plotek i pogłosek, oznaczały też… szturm na sklepy z mąką, cukrem czy ciepłą odzieżą.

   

 • Biwakowanie –

 • Chlebek ze smalcem i ogóreczkiem – "Nutella" sprzed lat

 • Opowiem wam- młodym, jak żyli młodzi ludzie w wieku od lat 18 i więcej, którzy z dnia na dzień, z różnych powodów zrywali więzy z domem i odchodzili w świat, bez jednego grosza w kieszeni. Dziś to niemożliwe. W czasach PRL było czymś normalnym. Zaczynam od młodych, od tych bez zawodu, ci co mieli zawód, byli wykształceni, mieli lepiej, łatwej. Ale ja opisuję ten najsłabszy przypadek, tych którzy ukończyli tylko szkołę podstawową. Wychodzili z domu bez grosza, w ubraniu tym co mieli na sobie. Wsiadali do pociągu i zgłaszali konduktorowi, że nie mają pieniędzy, a jadą za pracą do; Katowic, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Gdańska, etc, etc, etc.

   

 • Zdjęcie użytkownika Jozef Grzesiek.

   

 • My, urodzeni w latach 50-60-70-80 tych, wszyscy byliśmy wychowywani przez rodziców patologicznych.Na szczęście nasi starzy nie wiedzieli, że są patologicznymi rodzicami. My nie wiedzieliśmy, że jesteśmy patologicznymi dziećmi. W tej słodkiej niewiedzy przyszło nam spędzić nasz wiek dziecięcy.

  Wspominamy z nostalgią lata 60-70- 80. Wszyscy należeliśmy do bandy osiedlowej i mogliśmy bawić się na licznych budowach. Gdy w stopę wbił się gwóźdź, matka go wyciągnęła i odkażała ranę fioletem. Następnego dnia znowu szliśmy się bawić na budowę.

   

 • Zdjęcie użytkownika Demotywatory.

  Zdjęcie użytkownika Lata osiemdziesiąte 80's i 90's.

 •  

 • Dziś, już tylko nieliczni pamiętają –

 • Janina Ochojska to człowiek legenda. Jej akcje pomocy ludziom potrzebującym na całym świecie budziły mój i pewnie innych ludzi niekłamany podziw od lat. Ileż trzeba mieć samozaparcia i empatii, ileż trzeba mieć talentów, by organizować całe karawany pojazdów niosących pomoc, często z narażeniem życia. Na dodatek pamiętać należy, że Ochojska sama jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach, ale nie daje sobie taryfy ulgowej. To musi imponować.

  W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” Ochojska udzieliła bardzo osobistego wywiadu, w którym opowiada, jak walczyła o odzyskanie sprawności po zachorowaniu na polio w ósmym miesiącu życia, w 1956 roku. Potem jak sama mówi „pierwsze 9 lat spędziłam właściwie w ośrodkach rehabilitacyjnych. Przechodziłam operacje za operacją. (…) Jestem z bardzo biednej rodziny, rodzice nie mogliby opłacić tego z własnej kieszeni. (…) … dostęp do opieki medycznej i sprzętu ortopedycznego był bez porównania łatwiejszy. Gdyby rodzice musieli za to płacić, to bym po prostu tylko leżała”.

 • Hobby PRL-u - zbieranie paczek po papierosach –

 • Zdjęcie użytkownika Beata Wojciechowska.

   

 • Karuzela łańcuchowa –

 • Zdjęcie użytkownika Marysia Zlasu.

 • Zdjęcie użytkownika Danuta Kowalska.

 • Rozwożenie mleka –

 • Był rok 1955. Miałem 18 lat. Debiutowałem reportażem radiowym dla programu „Na Warszawskiej Fali” o konkursie śpiewu kanarków w sklepie zoologicznym przy Nowym Świecie. Korzystałem z wozu transmisyjnego wyposażonego w ciężkie mikrofony i wielkie magnetofony obsługiwane przez przedwojennych techników radiowych.

   

 • Dodajmy: to życie milionów Polek i Polaków, którzy ten Kraj dosłownie, i wcale nie metaforycznie zbudowali. Pozwolili pokoleniu swoich dzieci i wnuków nawiązać partnerski dialog ze światem po dramatycznych zmianach w 1989 roku.

 • Zdjęcie użytkownika Kiedyś było jakoś fajniej.

   

 • Zdjęcie użytkownika Żyłem w PRL.

 • fot. Karol Kuryluk, 1947, wikimedia commons

  „Bardzo wiele wpływowych miejsc zajmują osoby, których rodzice czy dziadkowie aktywnie walczyli z Żołnierzami Wyklętymi w ramach utrwalania ustroju komunistycznego, czyli – krótko mówiąc – byli zdrajcami.

  Dzisiaj byśmy tak powiedzieli wprost, przynajmniej ja bym tak powiedział” – rzekł jakiś czas temu Prezydent Andrzej Duda, zarysowując znaną nam od lat wizję polityki historycznej obozu rządzącego.

  Jest ona prosta jak drut: państwo powstałe po 1944 roku tworzone było przez zdrajców i zbrodniarzy.

 • Party w stylu PRL –

 • Zdjęcie użytkownika Żyłem w PRL.

 • Zdjęcie użytkownika Franciszek Augsburg.

 • Plebiscyt Non Stopu – Najpiękniejsze moje lata, a co ciekawe, po 25 latach wszyscy wiedza o kim się mówi jak się wymieni Pet Shop Boys, Depeche Mode, Tina Turner, czy U2. Ciekaw jestem czy w 2038, ktoś będzie wiedział kto to Rihanna, czy Lady Gaga?

   

  Najpiękniejsze moje lata, a co ciekawe, po 25 latach wszyscy wiedza o kim się mówi jak się wymieni Pet Shop Boys, Depeche Mode, Tina Turner, czy U2. Ciekaw jestem czy w 2038, ktoś będzie wiedział kto to Rihanna, czy Lady Gaga?

 • Prawda czasu –

 • Serweta na telewizorze – U babci element obowiązkowy

  http://retro.pewex.pl/

 • Trudno mnie - pariasowi PRL, znieść opluwanie PRL przez pieszczochów tamtej władzy, którzy po upadku PRL przemienili się z pieszczochów władzy socjalistycznej, w jej zażartych wrogów. Nie da się bez odrazy, bez poczucia wstydu, słuchać, kłamstw, przeinaczeń, ordynarnych zmyśleń na temat PRL. Dziś całe tabuny różnej maści zwyrodnialców, którzy pełnymi garściami czerpali z przywilejów, ulg i udogodnień życiowych jakie dawał socjalizm, opluwa PRL.

  Pospolite gnidy, które wszystko zawdzięczają socjalizmowi, które ukończyli darmowe szkoły w tym studia; stacjonarne, zaoczne, wieczorowe, posługują się dyplomem ukończenia studiów w socjalistycznym reżimie, mają czelność nazywać PRL systemem zbrodniczym i uznać go za niebyły, nie istniejący. Skoro PRL było odrażającym, okupowanym przez ZSRR reżimem, to wydane przez reżim dyplomy, świadectwa, są nie tylko bez wartości, ale zmuszają do zapytania. W jaki sposób obecny bohater, wróg PRL ukończył w reżimie studia!? Postaram się udowodnić, że PRL była dla nas - Polaków, matką. III RP jest dla nas Polaków wyrodną macochą, sprzedajną dziwką. Po kolei.

   

 • Zdjęcie użytkownika Robert Geranowski.

   

  Zdjęcie użytkownika Asia Wereszczak.

  Białystok, wiosenne malowanie pasów na ulicy.

 • Gołąbki, to podwarszawska osada utworzona przez Władysława Grabskiego, premiera i ministra Skarbu. Kilka lat zamieszkiwał tu również prezydent Stanisław Wojciechowski, skoligacony zresztą z Grabskimi. Wszyscy, łącznie z Stanisławem Grabskim, ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia, należeli do obozu Narodowej Demokracji. Ale w Gołąbkach osiedlali się również mniej liczni piłsudczycy. Dlatego osada w okresie międzywojennym, podzielona była na dwa zwalczające się obozy.

  Obecnie dworek Grabskich wraz z rodziną, zamieszkuje posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, córka prof. Macieja Grabskiego. Dziadkowie będący narodowcami, a przede wszystkim wybitni i wielce zasłużeni dla Ojczyzny pradziadkowie Kidawy-Błońskiej, ze wstydu przewracają się w swoich grobach. Nie mogą zrozumieć, jak to się stało, że ich prawnuczka znalazła się w zorganizowanej grupie przestępczej nazywanej w skrócie PO.

 • Sprzęt z czasów PRL – były niezniszczalne i wszystkie produkowane w Polsce

 • W takim miejscu – "skonsumowałem" moje pierwsze Marlboro.

 • Zdjęcie użytkownika Hity PRL.

 • Zdjęcie użytkownika Lata osiemdziesiąte 80's i 90's.

 • Zdjęcie użytkownika Asia Wereszczak.

 • Robotnik, który został prezydentem i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla uważa, że nie zyskał niczego z zaangażowaniu się w politykę. Lech Wałęsa w najnowszym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” dość bezczelnie lamentuje nad swoim losem, potwierdzając tylko, że największą  krzywdę wyrządza sobie sam.

 • Całkiem niedawno red. Jacek Żakowski w „Polityce” opublikował ważny artykuł „Zemsta trzech kłamstw”. Tekst ważny, nawet rzekłbym fundamentalny. Dotyka bowiem immanentnej cechy polityki na każdym szczeblu. Żakowski mówi w artykule, że polska klasa polityczna kłamała od początku istnienia III RP. To, co imponuje w artykule, to fakt, że uczciwie używa pierwszej osoby liczby mnogiej. „Kłamaliśmy w domu. Kłamaliśmy w szkole. Kłamaliśmy w mediach, w poezji i w kinie. Teraz za to płacimy”.

  Mowa o kłamstwach na temat I Rzeczpospolitej wyidealizowanej na wyrost , II Rzeczpospolitej opisywanej w oficjalnej narracji jako nieledwie raj na ziemi, choć w istocie była to „dyktaturka” jak zauważa Żakowski, i wreszcie o łgarstwach na temat PRL.

  Mówiąc szczerze najbardziej interesują mnie refleksje dotyczące kłamstw dotyczących Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

   

 • Zdjęcie użytkownika Kiedyś było lepiej.

 • Zdjęcie użytkownika Magdalena Samojluk.

 • Zgodzicie się? –

 • Żniwa –

  http://retro.pewex.pl/

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: