Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Różne

Zarówno długoterminowa abstynencja, jak i nadmierne spożywanie alkoholu w okresie średniej dorosłości wiąże się z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju demencji – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „The BMJ”.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) we Francji oraz Uniwersytetu Londyńskiego w Wielkiej Brytanii przez około 23 lata śledzili losy ponad 9 tys. brytyjskich urzędników. Rejestrowali ich nawyki związane ze spożywaniem alkoholu, jak również dane medyczne dotyczące różnego rodzaju chorób, w tym objawów otępienia starczego.

 

Add a comment

Niedzielna debata zorganizowana przez Strajk.eu w Warszawie, w której uczestniczyłem jako panelista, miała dotyczyć tematu obrony niezawisłości sądów. Szybko jednak – co było do przewidzenia – poniosło nas w stronę refleksji bardziej ogólnej. Trudno się dziwić. Zagadnienie to jest bowiem soczewką, w której przegląda się polskie życie społeczne, a wraz z nim niejednorodna grupa polityczna, jaką jest polska lewica.

Pomijając niuanse i meandry wczorajszego sporu, zgodziliśmy się, że likwidacja trójpodziału władzy i krzepnięcie autorytaryzmu PiS stanowi zagrożenie dla przyszłości demokracji, lewicy i reszty społeczeństwa. Różniliśmy się jednak co do proponowanych sposobów działania w tej sytuacji. 

Z przykrością słuchałem tez w rodzaju: „Z dwojga złego PO jest lepsza od PiS, bo nie jest autorytarna, nie zagraża ustrojowi demokratycznemu”. Moje rozczarowanie nie wynikało z tego, że część dyskutantów rozgrzeszała Platformę z neoliberalizmu, bo nie robili tego – mówili zwyczajnie o wyborze mniejszego zła. Na marginesie: system każący wybierać dwoma rodzajami zła, sam jest złem i wymaga zastąpienia jakimś dobrem. W czym innym jednak rzecz.

 

Add a comment

Elżbieta Kowecka, „W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku”, Zysk i S-ka, Poznań 2016

 

Pierwsze wydanie książki Elżbiety Koweckiej miało miejsce jeszcze grubo przed moimi narodzinami, w 1984 roku. Od tego czasu pozycja ta była systematycznie wznawiana, a w ostatnim czasie wpisała się w modny trend sięgania przez historyków do pomijanych wcześniej zagadnień z historii społecznej – takich jak codzienność użytkowa, historia chorób, higieny, przesądów, dziwnych mód.

Przedwiośnie rewolucji

Kowecka, powojenna historyk kultury materialnej, pisząc swoją książkę w latach 80., podkreślała, że jej dziedzina – badanie dziejów materialnego bytu ludzi, jest jeszcze stosunkowo młoda i mało spopularyzowana. Autorka stara się jak może, aby wyzbyć się wszelkich kontekstów polityczno-socjologicznych, choć czasem widać jej momentami pobłażliwy, a momentami otwarcie niepochlebny stosunek do opisywanych dylematów klasy próżniaczej – na przykład w kwestii pretensjonalności rozrywek bądź strojów.

 

Add a comment

Jednym z argumentów najczęściej podnoszonych przez branżę futrzarską, chcącą powstrzymać zakaz hodowli zwierząt na futrach, jest wysoka rentowność tego biznesu. Okazuje się jednak, że przedstawiciele tego sektora gospodarki od dawna mijają się z prawdą, ponieważ roczne dochody z eksportu są trzykrotnie mniejsze niż przez nich deklarowane, a na dodatek popularność futer z roku na rok drastycznie spada.

 

Add a comment

Po  publikacji mojej pierwszej książki („Zakochana koloratka”) rozpisali się księża, którzy odeszli z szeregów kapłańskich i rozpoczęli życie w cywilu. Wielu było dopiero na początku nowej rzeczywistości i ci często pytali o to, jak znaleźć się w nowej dla nich sytuacji, i jak przełamywać w sobie poczucie wstydu, że zawiedli. Wśród moich mailowych rozmówców byli także „weterani”, którzy decyzję o wyborze nowej drogi życiowej podjęli (podobnie jak ja) już bardzo dawno, i od lat z mniejszym lub większym powodzeniem realizują się w „normalnym” świecie.

 

Add a comment

„(...) – Wybierając się w miejsca, które nie należą do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych podróży, warto rozważyć wizytę u lekarza medycyny podróży (najlepiej około 1,5  miesiąca przed datą wyjazdu). Taka opcja polecana jest szczególnie tym, którzy planują odwiedzić miejsca zagrożone malarią. Specjalista jest w stanie zaproponować im odpowiednią profilaktykę antymalaryczną oraz dobrać dawki leków – w zależności od długości naszego wyjazdu oraz stanu zdrowia. Pomoc specjalisty medycyny podróży może mieć spore znaczenie także dla osób, które planują korzystać z ekstremalnych rozrywek –  nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej (...).

 

Add a comment

Rozmowa z MARTĄ PRZYGODZKĄ, doktorantką z Zakładu Parazytologii i Chorób Przenoszonych przez Wektory NIZP-PZH

–  Komary, meszki czy końskie muchy mogą nam skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Kiedy i gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na ich ataki?

– Jeżeli chodzi o te owady krwiopijne, to rzeczywiście letnia pora bardzo im sprzyja. Szacuje się, że w naszym kraju występuje 47 gatunków komarów – 38 z nich może być mniej lub bardziej agresywnych wobec człowieka, a 12 gatunków w sprzyjających warunkach może występować plagowo i może być wektorami chorób ludzi i zwierząt. Komary atakują zwłaszcza wieczorami, o zmierzchu, także w pomieszczeniach zamkniętych. Masowo występują zazwyczaj po  roztopach, długotrwałych, silnych deszczach lub powodziach. Wahania poziomu wody oraz powstające po ulewach tymczasowe zbiorniki wodne sprzyjają ich wylęgowi. Większość tych owadów jest w stanie pokonywać duże odległości.

 

Add a comment

Co  trzecie polskie gospodarstwo domowe korzysta wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej, która oferuje obecnie prawie 30 bezpłatnych kanałów telewizyjnych. Od maja do września miliony Polaków spędzają wolny czas na działkach położonych czasem nawet w sporej odległości od miejsca zamieszkania. Dla większości z nich taki pobyt oznacza odcięcie od oglądanej w domu telewizji kablowej czy satelitarnej. W tej sytuacji sensownym pomysłem jest montaż na działce anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Wiąże się to zazwyczaj z jednorazowym wydatkiem przekraczającym nieco 100 zł (nie licząc telewizora).

 

Add a comment

Jakub Kucner jako pierwszy Polak w historii stanął na podium konkursu Mister Global. To historyczny sukces, dotychczas największym osiągnięciem polskich kandydatów do tytułu było zakwalifikowanie się do finałowej szesnastki. Polak twierdzi, że długo nie mógł uwierzyć w swoje szczęście, zwłaszcza że pokonał faworytów z Wenezueli, Brazylii i Hiszpanii.

Mister Global to międzynarodowy konkurs męskiej urody organizowany od 2014 roku. Od pierwszej edycji gala finałowa odbywa się w jednym z miast Tajlandii – w tym roku był to Bangkok. Tytuł Mister Global 2018 zdobył reprezentujący Stany Zjednoczone Ameryki Dario Duque, na podium po raz pierwszy w historii konkursu znalazł się także Polak. Jakubowi Kucnerowi przypadło 3. miejsce i tytuł drugiego wicemistera. 

 

Add a comment

Blisko dwadzieścia tysięcy osób wzięło udział w największej „Paradzie Równości”, jaka miała do tej pory miejsce w Jerozolimie. Mobilizacja środowisk mniejszości seksualnych ma związek z niezadowoleniem środowisk LGBT, które domagają się zalegalizowania instytucji surogatek dla osób homoseksualnych. Przeciwko manifestacji protestowała grupa ortodoksyjnych Żydów, przy czym na paradzie obecne byli również przedstawiciele środowisk religijnych.

 

Add a comment

Podkategorie

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: