Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Różne

Mnichowi z Torunia szykuje się konkurencja. Już jesienią do Polski wkraczy amerykański gigant – EWTN. To skrót od Eternal World Television Network – co przetłumaczono na polski jako „Telewizyjna Sieć Wiekuistego Słowa”. Stacja zaczęła nadawać w USA w 1981 r. Inicjatorką była zmarła w 2016 r. Rita Antoinette Rizzo, znana pod zakonnym pseudonimem matka Angelica. Zakonnica słynęła z konserwatywnych poglądów i walczyła z liberalizmem w Kościele kat. „Jestem tobą taka zmęczona, liberalny Kościele w Ameryce. Nic nie robisz oprócz zniszczenia. Twoim jedynym celem jest zniszczenie” – perorowała na swojej antenie w 1993 r., po Światowych Dniach Młodzieży w Denver. Do szewskiej pasji doprowadziło siostrzyczkę to, że podczas inscenizacji drogi krzyżowej w rolę Jezusa wcieliła się kobieta. Papież Polak widział to i nie grzmiał.

 

Wiosną Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało nowe prawo, które skończy z  oszustwami na pokazach promocyjnych. Tymczasem proceder podpisywania niekorzystnych i  niedających się rozwiązać umów z naiwnymi emerytami trwa w najlepsze. W połowie lipca odbieram telefon z nieznanego numeru z Krakowa i słyszę rozentuzjazmowanego młodego mężczyznę, który gratuluje mi niezwykłej wygranej, kilkukrotnie powtarzając formułkę o wielkim szczęściu.

– Witam, panie Macieju! Mam doskonałe wieści! Pana tata właśnie wygrał nagrodę – odkurzacz najnowszej generacji, gdyż jego numer telefonu został wylosowany w naszej loterii. Problem w tym, że nie będzie mógł być osobiście na naszym spotkaniu w Łodzi, dlatego wyznaczył pana do odbioru nagrody... W dalszej części rozmowy mężczyzna przedstawia szczegóły, dodając, że nie muszę niczego zapamiętywać, ponieważ przyśle pocztą specjalne zaproszenie. Jedyny warunek: muszę zmieścić się w przedziale wiekowym od 25 do... 90 lat. Na całe szczęście jestem w tej jakże wąskiej grupie i mogę cieszyć się, że los uśmiechnął się do całej naszej rodziny. Dwa tygodnie później. Listonosz przynosi list.

 

– Oglądamy na żywo schyłek świata, który znamy – mówi dr hab. Ewa Bińczyk z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Żyjemy w epoce przełomu. Poprzednia, zwana halocenem, rozpieściła nas przyjazną pogodą, która pozwoliła rozwinąć rolnictwo i cywilizację. Obecna, antropocen, jest początkiem dramatycznych zmian. Stopnienie lodowej pokrywy Grenlandii zmieniło nachylenie ziemskiej osi, w ciągu ostatnich 27 lat na terenach chronionych zniknęło 75  proc. biomasy owadów, a do końca XXI wieku stracimy połowę gatunków światowej flory i fauny. Mamy kolejne już lato końca świata; czwarte najbardziej gorące, odkąd prowadzone są pomiary. – A to tylko część szerszego zjawiska, które ma prostą nazwę: chaos. Nieprzewidywalność.

 

Psychologia jest jednym z kluczowych elementów inwestowania. Można popsuć nawet najlepszą inwestycję kierując się emocjami, a nie chłodną kalkulacją. Najczęściej dzieje się tak ponieważ z góry zakładamy, że aktywa, które zyskują od dłuższego czasu będą zyskiwać wiecznie. Jesteśmy chciwi. Inwestujemy coraz więcej, zapożyczamy się pod inwestycje itp. W momencie, w którym dochodzi do spadku notowań (zazwyczaj znacznie gwałtowniejszego niż wzrosty) chciwość zastępuje strach. Sprzedajemy aktywa ze stratą byle tylko zapobiec wyczyszczeniu konta. Jeśli inwestowaliśmy na kredyt pozycje zamyka nam broker zakładając (zazwyczaj słusznie), że jesteśmy niewypłacalni.

Powyższy schemat oczywiście nie dotyczy nas wszystkich, ale większości. W długim, 20 letnim okresie (1998 – 2017) poszczególne klasy aktywów przyniosły średnioroczny zwrot w wysokości (dane z JP Morgan Asset Management):

 

Raport, o którym pisze obszernie wczorajszy „Washington Post”, opracowali społeczni eksperci-mężowie zaufania powołani przez prokuratura generalnego stanu Pensylwania. Przez półtora roku analizowali blisko pół miliona kościelnych dokumentów oraz zeznań ofiar, dotyczących przestępstw seksualnych wobec nieletnich w diecezjach Allentown, Erie, Greensburg, Harrisburg, Pittsburgh i Scranton. Doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich 70 lat 301 duchownych-pedofilów dopuściło się molestowania i gwałtów, krzywdząc blisko tysiąc nieletnich. W raporcie wskazano ich nazwiska.

 

Gra zwana Momo narodziła się na Facebooku, gdzie jeden z użytkowników rzucił wyzwanie, by skontaktować się z nieznanym numerem telefonu, a potem zaczęła rozprzestrzeniać się za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform internetowych: WhatsApp, Facebook i YouTube. Władze zainteresowały się nową grą, gdy 12-letnią dziewczynkę znaleziono martwą w ogrodzie jej domu w okolicy Buenos Aires. Wiadomo, że przed śmiercią przez WhatsApp wymieniała wiadomości z postacią zwaną Momo.

 

W piątek 17 sierpnia kierowcy ciężarówek na drogach w całej Polsce przeprowadzą strajk włoski. To odpowiedź na wzmożone kontrole policji i kary za zbyt długie wyprzedzanie w ramach trwającej od 3 sierpnia akcji „TIR”.

Od dzisiaj, 13 sierpnia, trwa akcja informacyjna #Protest69. W piątek nastąpi jej zwieńczenie czyli ogólnopolski strajk: od 7.00 do 20.00 kierowcy będą utrzymywać prędkości o 10 km/h niższe niż maksymalna. W terenie zabudowanym będzie to 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach 69 km/h.

 

 

Państwo Islamskie, budząca niegdyś na całym świecie grozę organizacja terrorystyczna, zostało w ubiegłym roku pokonane. Ale nawet do 30 tys. dawnych bojowników Państwa Islamskiego ciągle przebywa w Iraku i Syrii.

To szacunki ONZ oparte na informacjach przekazanych przez obydwa bliskowschodnie państwa. Ani rząd syryjski, ani iracki nie mają wątpliwości, że część terrorystów, którzy brali udział w próbie stworzenia ultrakonserwatywnego kalifatu, nie opuściła ich terytoriów. Nic nie wskazuje również na to, by całkowicie wyrzekli się swoich dawnych poglądów i definitywnie przestali stanowić zagrożenie.

 

Skoro ewolucyjnie przed ptakami były gady, to pomiędzy ostatnim gadem a pierwszym ptakiem było jajko. Ale zawsze znajdą się osoby przekonane, że pierwszy był kogut – mówi prof. Jan Jankowski. O seksmisji w wylęgarniach piskląt „nieśnych”, o tym, czym różni się nioska od brojlera, i czy kury mięsne znoszą jaja, mówi ekspert drobiarstwa z UWM w Olsztynie.

Podczas Pikniku Naukowego zbieraliśmy od zwiedzających pytania do naukowców. Część z tych pytań zadajemy teraz badaczom. Z pytaniem: "Co było pierwsze: jajko czy kura?" zwróciliśmy się do prof. Jana Jankowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Profesor zajmuje się opracowywaniem prawidłowych metod żywienia drobiu, w szczególności indyków.

 

  • Karmiąc piersią można przekarmić niemowlę – FAŁSZ

Jedną z wielu zalet karmienia piersią jest to, że mama nie może przekarmić swojego dziecka. Niemowlę od samego początku decyduje jak często i ile je – a je tyle, ile potrzebuje. Ważne, aby rodzic obserwował oznaki głodu i sytości. Dzieci karmione mlekiem mamy, nawet jeśli mają bardzo dobre przyrosty masy ciała, najczęściej z czasem gubią nadwyżkę wagi.

  • Dziecko nie zdaje sobie sprawy, czy otrzymuje mleko swojej mamy czy innej kobiety – FAŁSZ

Podkategorie

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: