Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
 

Pomóż pomagać

                                                                                                     Zasady działania zbiórki

 

1. 17 lat walki o zdrowie i życie                  

 

A A A

Różne

„Gdyby kilka miesięcy temu ktoś zaproponował mi samotny wyjazd do miejsca, w którym prawie w ogóle nie mówi się po angielsku, na pewno bym się wahała. Dziś – po 4 miesiącach samotnej podróży – wiem, że nie chciałabym inaczej spędzić tego czasu. Z chęcią i gotowością przyjmuję wyzwania, które pojawiają się w moim życiu.

0
0
0
s2sdefault

między anoreksją i autyzmem widać również w części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie społeczne. „Tradycyjnie zaburzenia odżywiania łączy się z fiksacją na jedzeniu i wadze, ale u osób z anoreksją występuje wiele myśli i zachowań, które wcześniej uznawano za typowe dla autyzmu” – wyjaśnia dr Louise Karjalainen.

Szwedka podkreśla, że od dawna wiadomo, że u osób z autyzmem występują problemy z odżywianiem. Nie było jednak jasne, czy typowe autystyczne zachowania dot. jedzenia istnieją także u chorych z anoreksją.

Jedna z grup badanych przez Karjalainen składała się z ok. 30 kobiet w wieku 15-25 lat. Okazało się, że po roku, kiedy ich stan zdrowia zaczął się generalnie poprawiać, typowe dla autyzmu negatywne wzorce myślowe i zachowania związane z jedzeniem nadal występowały.

„W ciągu roku ich ogólne wzorce jedzenia się poprawiły, ale należy odnotować, że autystyczne zachowania w czasie posiłków utrzymały się na tym samym poziomie.”

Nieznośny zapach jedzenia, głośno jedzący towarzysz czy ogólnie idea jedzenia z innymi to rzeczy, które mogły wywołać regres nawet bardzo długo po ostrej fazie anoreksji. „Poznawczo dana osoba funkcjonuje po odzyskaniu normalnej wagi lepiej, ale społeczne aspekty posiłku nadal są dla niej niekomfortowe.”

Dodatkowo Karjalainen zaobserwowała problemy z wielozadaniowością. „Jednoczesne krojenie pokarmu i przeżuwanie stanowiły wyzwanie. To zjawisko częste wśród autyków, którego wcześniej nie zauważono u anorektyczek […]. Częściowo może chodzić o jedzenie i lęki dot. wagi, ale to aż nadto jasne, że w grę wchodzą również czynniki społeczne.”

Podczas rezonansu magnetycznego okazało się, że tak jak u kobiet z autyzmem, u anorektyczek występuje pocienienie substancji szarej w obszarze tuż za płatami skroniowymi. Czegoś takiego nie było u zdrowych kobiet ani u mężczyzn z autyzmem. „To oczywiste, że terapia anoreksji musi się koncentrować na odżywianiu. Pierwszorzędną kwestią jest bowiem ratowanie życia. Istnieją jednak także inne czynniki, które zmniejszają prawdopodobieństwo nawrotów i uzdrawiają człowieka na wszystkich poziomach” – podsumowuje Karjalainen.

 Anna Błońska KopalniaWiedzy.pl

0
0
0
s2sdefault

 – Mariusz, wracaj do domu! Ja  ci wszystko wybaczam. Wiem, że nie jest ci łatwo, sprawy zaszły daleko w  twojej pozamałżeńskiej przygodzie. Ja  to  wiem najlepiej ze wszystkich ludzi, ale na wszystko można znaleźć rozwiązanie – brzmi początek psalmu (...).

0
0
0
s2sdefault

185141497817554845414699.jpeg

Al Margen - autor tej galerii, tak mówi o swoich obrazkach: "To dzieci nudy, nonkonformizmu i złości. Są reprezentacją porzuconych pomysłów, odpadami podświadomości. Są jednak bardziej trzewne i szczere niż inne rysunki, ponieważ nie mają obowiązku zabawiania odbiorcy." Sporo w tym racji - to zdecydowanie jedne z tych prac, które wywołują w nas smutny niepokój...

0
0
0
s2sdefault

Nie bez powodu wokół jednej rośliny jest tyle szumu. Konopie są bogate w celulozę, kannabinoidy, zawierają naturalne włókna, mają właściwości antygrzybiczne, lecznicze, termiczne, a rozwój technologii umożliwia ich coraz szersze zastosowanie. Dlaczego przez ostatnie 80 lat nie korzystaliśmy z dobrodziejstw cannabis’u?

0
0
0
s2sdefault

 Z Izabellą Cooper, rzeczniczką prasową agencji FRONTEX, rozmawia Grzegorz Lindenberg

Jesteście jedyną dużą agencją unijną z siedzibą w Polsce, a niespecjalnie wiadomo, co i jak robicie. Dlaczego?

Nie zgadzam się. Jesteśmy obecni z mediach europejskich i światowych. Są miesiące, kiedy nasze biuro prasowe udziela 600 wywiadów miesięcznie, a z Polski próśb dostajemy może 10 rocznie. Dlaczego? Nie wiem.

0
0
0
s2sdefault

Choć firma Japan Dome House sprzedaje swoje styropianowe domy już od 15 lat, od kwietnia zeszłego roku, kiedy to prefekturę Kumamoto nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, zapotrzebowanie na nie wzrosło lawinowo. Dlaczego?

0
0
0
s2sdefault

Nie ma elektryczności. Taki drobiazg. Niby u nas też się zdarza. Ale tu? Nie ma jej w ogóle. W głębi dżungli, jak w głębi lasu. Daleko do  wszystkiego. Stoi sobie taka chata, jak z bajki o Babie-Jadze. Na czterech palach, sklecona z byle czego. Dosłownie. Ściany ma. Kilka pozbijanych dech (tak, by były przerwy między nimi) służą jako okna, wywietrzniki, otwory obserwacyjne. Dach też jest. I te pale, na których stoi. Obowiązkowe.

0
0
0
s2sdefault

Marcin „Różal” Różalski – mistrz świata federacji KSW, idol milionów miłośników sztuk walki, człowiek znany z wielkiej empatii wobec zwierząt oświadczył, że popiera topienie łodzi z uchodźcami na Morzu Śródziemnym.

0
0
0
s2sdefault

Podkategorie