Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Polska

Większej ochrony mieszkańców budynków komunalnych i uchwalenia ustawy jednoznacznie rozstrzygającej kwestię reprywatyzacji domagali się wczoraj lokatorzy pod Pałacem Prezydenckim. Pod siedzibę głowy państwa przyszło kilkadziesiąt osób, lokatorów i aktywistów z Warszawy i Łodzi. Szli z transparentami, na których widniały hasła takie jak „Koniec żartów z lokatorów”, „Chcemy ustawy reprywatyzacyjnej. Żadnych zwrotów w naturze”, „Stop bezprawiu właścicieli”, „Stop eksmisjom”.

 

Lokalny portal informacyjny donosi, że do X Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach wpłynął stosowny wniosek. Przedtem starostwo poprosiło stowarzyszenie o pisemne wyjaśnienia na temat świętowania urodzin Adolfa Hitlera, które pokazał „Superwizjer” TVN.

 

Program „Mieszkanie+” buksował od dwóch lat. Mimo obietnic władzy, niewiele się zmieniało. Teraz jednak ma ruszyć z kopyta.

 W ciągu tego roku ma ruszyć budowa 100 tysięcy nowych, tanich mieszkań w ramach obiecanego programu „Mieszkania +”. To byłby znaczący skok w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy kończyło się na pięknie brzmiących obietnicach. Dość powiedzieć, że obecnie w budowie – w ramach tego programu – jest zaledwie 2 tysiące mieszkań. Pomóc deklarowanym zmianom ma przygotowywana specustawa, która pewnie zostanie uchwalona w ekspresowym tempie.

 

Konflikt między Polską a Izraelem, jaki spowodowało uchwalenie przez polski Sejm ustawy zmieniającej ustawę o IPN, nie powinien dziwić, choć wcale nie był pewny do przewidzenia. Obecne polskie władze, przez wielu w Polsce uważane za najbardziej proamerykańskie i proizraelskie zarazem, bez wątpienia nie miały takich intencji, by ten konflikt wywoływać. Ustawa została uchwalona na potrzeby wewnętrznej, naszej powiatowej polityki. Takie po prostu były oczekiwania dużej części społeczeństwa, elektoratu, który PiS chciał zadowolić.

 

W rankingu OECD, który opisuje ich liczbę przypadającą na tysiąc mieszkańców, Polska z  wynikiem 5,4 zajmuje ostatnie miejsce. Obniżenie wieku emerytalnego sprawi, że zatęsknimy za nimi jeszcze bardziej. W kilkunastu kolejnych latach około 50 tys. pielęgniarek przejdzie na emeryturę. Wtedy jedna będzie przypadała na 250 tys. potencjalnych pacjentów. W porównaniu ze Szwecją, Danią i Niemcami, plasującymi się na szczycie zestawienia OECD, doświadczymy katastrofy.

 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę zabiła ćwieka prawnikom sieci handlowych, które otworzyły sklepy przy dworcach kolejowych i autobusowych. Mają do wyboru albo wcale nie otwierać sklepów w niedziele, albo żądać od wchodzących klientów okazania biletu, jak ma to miejsce na lotniskach.

 

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: