Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Świat

To było do przewidzenia. Są już tak czytelni, że nie wiadomo, czy się śmiać, czy oburzać całkowitym zanikiem skrupułów.

Wiadomość z wczoraj:

USA „bardzo ostro” zareagują, jeśli reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyje broni chemicznej w prowincji Idlib na północnym zachodzie kraju – powiedział w środę w Jerozolimie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Prowincja Idlib, do której uciekli cywile i rebelianci z innych obszarów Syrii, a także potężne siły dżihadystyczne, była w tym miesiącu celem wielu nalotów i ostrzałów, co może być preludium do ofensywy syryjskich sił rządowych na pełną skalę – zaznacza agencja Reutera.

 

Add a comment

A do tego grzywna. W życie wchodzi nowe prawo w największym stanie Australii – Nowej Południowej Walii. Przewiduje surowe kary za „jakąkolwiek formę przekazu publicznego podżegającego do dokonania aktu przemocy lub grożącego nim” ze względu na orientację seksualną, kolor skóry, płeć, przynależność genderową, wyznanie, pochodzenie.

Formą takiego przekazu są nie tylko groźby, ale – jak podaje portal Queer.pl – również zachowanie, gesty, noszenie lub eksponowanie ubrań, znaków, flag i emblematów (w przestrzeni publicznej).

 

Add a comment

Tylko polityczny prostak, a nie samorządowiec może dziś ekscytować się metrem. Bo takie nowoczesne i jeździ pod ziemią. A Bayer Full polskiej polityki, czyli PiS i jego warszawski eksponent Patryk Jaki z tego podniecenia czynią żałosną farsę.

 Piszę o tym nie dlatego, że sam w sobie ten wniosek jest jakimś odkryciem, lecz dlatego, że tym razem Jaki dokonał wybryku, który doskonale oddaje faktyczny stan polskiej polityki, zwłaszcza na poziomie samorządowym. Nie ważne co, gdzie i na ile funkcjonalne; ważne by się świeciło jak odpustowa zabawka i by sprzedać to ludowi jako niedoścignione dobro i piękno w jednym; niczym mundur amerykańskiego żołnierza.

Piszę też dlatego, że PiS-owski kandydat na prezydenta Warszawy był uprzejmy podać za przykład do naśladowania miasto, którego nie tylko jestem mieszkańcem od urodzenia, ale też w którym już od niemal dwóch lat pracuję i spędzam większość czasu.

Chodzi oczywiście o stolicę Bułgarii, Sofię. Jaki był uprzejmy stwierdzić, iż tamże wybudowano 27 km linii metra, a w Warszawie tylko ileś tam, no i #NieMówcieŻeSięNieDa. Niestety, nie zauważył niczego innego. Więc, za pozwoleniem, uzupełniam oto ten idylliczny pejzaż.

 

Add a comment

Popierana przez USA irańska opozycja nie jest ani „rewolucyjna”, ani nawet „w” Iranie. Mimo to wybrano ją na siłę zastępczą Waszyngtonu i nowy rząd, jaki USA chcą zainstalować w Teheranie.

W sytuacji, kiedy prowadzona przez USA wojna zastępcza w Syrii zaczyna osiągać martwy punkt, a czas gra na korzyść Damaszku i jego sojuszników, waszyngtoński plan wykorzystania tego konfliktu w drodze do zmiany reżimu w Iranie prowadzi do konfliktu znacznie większego.

 

Add a comment

Były kapitan narodowej drużyny krykieta Imran Khan został oficjalnie zaprzysiężony na stanowisku szefa rządu. Jego kandydaturę zatwierdziła wcześniej izba niższa pakistańskiego parlamentu – Zgromadzenie Narodowe. Założona przez niego w 1996 r. partia Ruch na rzecz Sprawiedliwości wygrała lipcowe wybory parlamentarne.

 

Partia Khana zdobyła w wyborach 114 mandatów. Do utworzenia rządu potrzebna była jednak większość spośród 272 deputowanych wybranych bezpośrednio do Zgromadzenia Narodowego (oprócz nich 60 mandatów przypada z urzędu kobietom i 10 przedstawicielom mniejszości niemuzułmańskich). Khan uzyskał jednak poparcie ze strony mniejszych ugrupowań i posłów niezależnych dzięki czemu w piątkowym głosowaniu zebrał 176 głosów.

 

Add a comment
 
„Granice otwarte dla wszystkich to naiwność. I przede wszystkim to nie może być polityka lewicy” – te słowa Sahry Wagenknecht, medialnej twarzy niemieckiej, radykalnej Die Linke poruszyły nie tylko niemiecką lewicę. Według niej, ze skrajną prawicą Alternatywy dla Niemiec  (AfD) należy walczyć na jej terenie ideowym. Dlatego 4 września zostanie ogłoszone powstanie Aufstehen – nowego  ruchu lewicowego przeciwnego imigracji.

 Sahra Wagenknecht, przewodnicząca grupy parlamentarnej Die Linke, zdaje się wprowadzać w życie tendencję na europejskiej lewicy, która rysuje się już od pewnego czasu, ale idzie dużo dalej: nowy, niemiecki ruch lewicowy ma być równie radykalny jak partia Die Linke, która zawsze chciała za taki uchodzić, ale ze znaczną zmianą w stosunku do imigracji: „Trzeba skończyć z samozadowoleniem  lewicy w sprawie kultury gościnności.”

 

Add a comment

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: