Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Świat

Ubiegający się przed dwoma laty o republikańską nominację w wyborach prezydenckich, senator Marco Rubio domaga się interwencji wojskowej w Wenezueli. Jego zdaniem dzięki niej możliwe byłoby rozwiązanie kryzysu w tym kraju, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa narodowego Stanom Zjednoczonym, co wiązałoby się jednocześnie z osławionym już „eksportem demokracji” przez amerykańskich żołnierzy.

 

Add a comment

Zakończyła się jedna z  najtrudniejszych podróży pontyfikatu Bergoglia – łowienie serc po  sztormie skandali. Oficjalnym powodem wizyty w  kraju Świętego Patryka było Światowe Spotkanie Rodzin, pierwsze po  publikacji adhortacji o  miłości w  rodzinie „Amoris laetitia”. Jednak prawdziwy cel był zupełnie inny: próba przywrócenia Kościołowi sumień Irlandii po katartycznym pokajaniu się za krzywdzenie dzieci.

Przez pedofilię, maltretowanie sierot i  dzieciobójstwo irlandzki Kościół stracił wiarygodność. Irlandia, zawsze i mimo wszystko podkreślająca swoją katolicką tożsamość wywodzącą się od  średniowiecznego biskupa Patryka, nawiązała stosunki dyplomatyczne z Watykanem w 1929 roku, lecz wielokrotnie bywały one bliskie kryzysu.

 

Add a comment

O Donaldzie Trumpie i jego wyczynach napisano, także w Studiu Opinii, tak wiele, że z odrobiną zażenowania piszę po raz kolejny.

Ostatnie kilka dni to jednak przypomnienie, że lokator Białego Domu to nie tylko ignorant, notoryczny kłamca, cham, oszust, rasista i piesek Putina, uzależniony finansowo od rosyjskiej mafii, ale także człowiek o gangsterskich manierach i języku prosto z serialu „Soprano”.

 

Add a comment

 Zwolennicy ustawienia monumentu uważali, że jest to „artystyczny wyraz” mający zainicjować dyskusję o postaci tureckiej głowy państwa, lecz miejscowi Turcy grozili przeciwnikom posągu sztyletami, a podczas jego usuwania doszło do rękoczynów.

 

Add a comment

Krok w tył, ale niewielki. Rosyjska opinia publiczna, zwłaszcza osoby, które w ostatnich tygodniach demonstrowały na ulicach swoje niezadowolenie z powodu samego pomysłu podwyższenia wieku emerytalnego, oczekiwała od prezydenta dużo więcej.

O tym, jak ważne dla rosyjskich władz są negatywne reakcje opinii publicznej dotyczące wydłużenia wieku emerytalnego świadczy fakt, że Władimir Putin w tej sprawie zwrócił się do obywateli w specjalnym oświadczeniu.

Prezydent najpierw zarysował sytuację demograficzną w Rosji, przypomniał, że w 2005 roku publicznie był przeciw propozycjom wydłużenia wieku emerytalnego w Rosji, mówił o trudnej sytuacji rosyjskiego funduszu emerytalnego, choć jednocześnie zwrócił uwagę, że sytuacja finansowa państwa w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi znacząco się poprawiła, zwiększyła się średnia życia.

Dodał, że Rosję stać na to, by przez najbliższe 10-15 lat wszystko pozostawić bez zmian, a emerytury indeksować zgodnie z dotychczasową praktyką. Potem jednak, stwierdził, system emerytalny się zawali. Dostało się też bizantyjskiemu stylowi funkcjonowania urzędników emerytalnego systemu, w tym gigantycznym i często przypominającym pałace budynkom tej struktury.

 

Add a comment

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz przebywa właśnie z wizytą w Syryjskiej Republice Arabskiej, podczas której spotkał się już między innymi ze swoim syryjskim odpowiednikiem, Fajsalem Mikdadem. Z dostępnych informacji wynika, że Syria popiera polskie stanowisko wobec syryjskich uchodźców, a także jest wdzięczna za polskie wsparcie w zakresie tworzenia warunków sprzyjających powrotowi Syryjczyków do ich ojczyzny. Wcześniej Papierz w tej samej sprawie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Libanu Dżubranem Bassilem.

 

Add a comment

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: