Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Najpotężniejszym skrytobójcą cywilizacji jest plastikowa torba. Dalej na podium stoją dumnie: niedopałki papierosów, plastikowe butelki, opakowania po żywności, torby i pokrywy spożywcze.

Prezes UN Environment Erik Solheim rekomendował zakazy używania plastikowych torebek i odgórne ich ograniczanie przez państwa – co wdraża się już na terenie UE (odpowiednie regulacje w tym zakresie wdrożyło już 60 krajów). Jednak połowa z nich nie prowadzi ewidencji bądź dopiero wdraża zakazy. Jednak ostrożne analizy w raporcie mówią już o spadku użycia reklamówek o 20 procent.

– Plastik nie jest problemem. Problemem jest to, co z nim robimy – powiedział komisarz.

W niektórych krajach, gdzie wprawdzie władza wprowadziła obostrzenia dotyczące tworzyw sztucznych – efektów nie widać, ponieważ prawo nie jest egzekwowane. Tak jest np. w Rwandzie, gdzie reklamówki są dobrem narodowym. Działają nawet „przemytnicy reklamówek” – wwożą do kraju plastikowe torebki, często przymocowują je sobie do różnych części ciała.

ONZ opracowała dziesięciostopniowy plan działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Pomóc ma m.in. „zachęty ekonomiczne jako sposób promowania przyjaznych dla środowiska alternatyw” (np. ulgi podatkowe), finansowanie badań i kampanii informacyjnych, obniżanie podatków od materiałów przyjaznych środowisku.

Całość raportu do przeczytania: tutaj.

Specjalne regulacje ograniczające produkty przyczyniające się do największego zanieczyszczenia mórz zamierza też wprowadzić Komisja Europejska. Pod koniec maja Frans Timmermans ogłosił: – Odpady z tworzyw sztucznych są bezsprzecznie ogromnym problemem, a Europejczycy muszą działać wspólnie, aby go rozwiązać, ponieważ odpady plastikowe trafiają do naszego powietrza, naszych gleb, naszych oceanów i naszej żywności.

Niektóre z tych produktów obejmiemy zakazem wprowadzania do obrotu, a na ich miejsce wprowadzimy bardziej ekologiczne zamienniki, tak aby konsumenci nie odczuli ich braku.

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: