Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

W czasie swojej wizyty w Ankarze Władimir Putin wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy pierwszej w Turcji elektrowni atomowej Akuyyu, razem z tureckim prezydentem R.T. Erdoganem przewodniczył 7. posiedzeniu Rady Współpracy Wyższego Szczebla.

Po rozmowach z udziałem liderów i ministrów podpisano szereg porozumień w sferze łączności, sportu i polityki socjalnej, a także przyjęto ustalenia co do przyśpieszenia terminu dostaw systemów S-400 do Turcji i dalszej współpracy w sferze obronnej. W wywiadzie dla Sputnika tureccy eksperci skomentowali główne wyniki wizyty rosyjskiego lidera w Ankarze.

 

 Profesor katedry stosunków międzynarodowych Wojskowej Akademii Lotniczej i Uniwersytetu Ozyegin w Stambule, oficer tureckich sił zbrojnych w stanie spoczynku Mesut Hakki Casin skomentował znaczenie projektu budowy elektrowni atomowej Akkuyu dla rosyjsko-tureckich stosunków: „Współpraca Turcji i Rosji w sferze energetyki wyszła poza sferę gazu ziemnego i ropy, wyszła na poziom energetyki atomowej, uzyskując w ten sposób jeszcze trwalszą i stabilniejszą pozycję.

Turcja nie otrzymała od Zachodu dostępu do energii atomowej, choć prosiła o to przez 60 lat. W związku z tym dzień, w którym położono kamień węgielny pod budowę elektrowni atomowej Akuyyu stał się dla Turcji dniem iście historycznym".

 „Począwszy od rozpoczęcia realizacji projektu gazociągu Turecki Strumień widzimy, że gałąź energetyczna jest swego rodzaju poręką stabilności w rozwoju rosyjsko-tureckiej współpracy. To, co dzisiaj widzimy mówi samo za siebie.

Sądzę, że uruchomienie projektu elektrowni atomowej Akkuyu w znacznym stopniu odbije się też na sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego, mam na myśli kwestię Krymu i prac rozpoznawczych w lokalnych złożach ropy.

Sądzę, że turecko-rosyjskie partnerstwo w sferze energetycznej pozytywnie odbije się na dość napiętej sytuacji w regionie, będzie sprzyjać pewnemu rozprężeniu napięcia energetycznego między graczami we wschodniej części Morza Śródziemnego".

Mesut Hakkı Casin skomentował też oświadczenie liderów o decyzji przyśpieszenia terminu dostaw do Turcji rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400, a także wpisania do porządku obrad zawarcie nowych umów dwustronnych w sferze przemysłu zbrojeniowego.

„Poczynione w związku z tym oświadczenia Putina noszą bardzo ważny charakter. Decyzja Rosji o przyśpieszeniu terminu dostaw systemów S-400 zgodnie z prośbami strony tureckiej pokazują, jak ważne znaczenie Moskwa przywiązuje do potrzeb Turcji. Nader ważne jest także zdecydowanie, z jakim prezydent Turcji Erdogan oświadczył, że „porozumienie w sprawie S-400 zostało zawarte, i kwestia uległa zamknięciu".

Turcja jest państwem suwerennym i sama podejmuje decyzje w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa własnej przestrzeni powietrznej".

 Mówiąc o rozpoczętej wcześniej rosyjsko-tureckiej współpracy lotniczej i kosmicznej, Casin dodał: „Państwowy koncern Turkish Aerospace Industries (TAI) i rosyjski zakład lotniczy „Irkut" osiągnęły porozumienie w zakresie wspólnej produkcji skrzydła i kadłuba dla nowego rosyjskiego samolotu transportowego. Tym samym w przyszłości oba kraje mogą wspólnie produkować samoloty pasażerskie".

 Na koniec Casin podkreślił znaczenie faktu, że po swojej reelekcji Putin złożył pierwszą wizytę właśnie w Turcji, gdzie został uroczyście przywitany przez wartę honorową z udziałem tureckiej armii.

„To swego rodzaju przesłanie dla Zachodu, w którym podkreśla się znaczenie Rosji jako międzynarodowego gracza i partnera. W kwestii napięcia z związku ze „sprawą Skripala" Turcja także wysłała Zachodowi analogiczny sygnał, nie chcąc dołączać do zachodnich sankcji przeciwko rosyjskim dyplomatom.

Są siły, które chcą, by Rosja i Turcja były sobie wrogie, ale dziś oba kraje są ważnymi strategicznymi partnerami. Po wydarzeniach z 15 lipca, kiedy Zachód odwrócił się od Turcji, Putin wyraził wsparcie dla tureckich władz, i dziś Ankara postępuje w analogiczny sposób względem Rosji" — zakończył Casin.

https://pl.sputniknews.com

 

 

Komentarze   

0 # Atol 2018-04-10 19:30
"Mesut Hakkı Casin skomentował też oświadczenie liderów o decyzji przyśpieszenia terminu dostaw do Turcji rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400"

To już Rosja zaczyna dozbrajać kraje NATO?... koniec świata :)

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: