Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A
 

Jeśli banknot o nominale 10 australijskich dolarów przerwać na pół, to nie straci on swojej wartości. Każda połowa będzie warta 5 dolarów. 

 
Autor: Max Robinson - http://www.rba.gov.au/CurrencyNotes/NotesInCirculation/ten_dollar.html, Доброс
 
 Od 2010 roku w Indiach pojawiły się banknoty o nominale „zero” rupii. Nie można za nie nic kupić. Takie banknoty emituje organizacja walcząca z korupcją. Wzywa obywateli, aby płacili nimi urzędnikom, którzy domagają się łapówki. 
 
  
 
 
 Po Rewolucji Październikowej w Jakucji zaczęły się problemy z pieniędzmi. Stare banknoty zostały zniesione, a nowe się jeszcze nie pojawiły. Komisarz ludowy finansów Jakucji Aleksiej Siemionow znalazł oryginalne wyjście: na etykietkach do wina stawiał pieczęć i od ręki pisał nominał. Etykietka z wina „Madera” była warta 1 rubel, „Kagor” – 3 ruble, „Portwein” – 10 rubli, a „Jerez” – całych 25 rubli. 
 
  
 
 
 Hiperinflacja często staje się przyczyną emisji banknotów o takich nominałach, że trudno policzyć na nich zera. W Jugosławii w latach 1988 - 1994 był w obrocie banknot o wartości 500 000 000 000 000 000 000 dinarów. 
  
Autor: Bank Narodowy Jugosławii - Ze strony Banku Narodowego Serbii [2]., własność publiczna, https:
 
  A propos dolarów. Obecnie w USA prawie nie spotyka się banknotów o nominale wyższym niż 100 dolarów. Ale nie zawsze tak było. Dawniej emitowano nominały: 500, 1 000, 5 000, 1 000 i 5 000 dolarów. Wraz z rozwojem płatności elektronicznych te banknoty stopniowo zaczęły wychodzić z obrotu. 
 
 
Własność publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=546117
 
 Drukowano nawet banknoty o nominale 100 000 dolarów, ale tylko dla operacji międzybankowych. 
 
 
Własność publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2568692
 
 W Tajlandii rzadko można spotkać pogięte banknoty. A to dlatego, że przedstawiony na nich jest król. Nieostrożne traktowanie banknotów z jego wizerunkiem to znak braku szacunku do króla. Kara za to może być poważna. 
 
 
Autor: Mcowkin - własna praca. Skan zrobiony przez autora, CC BY-SA 3.0, https://ru.wikipedia.org/w/
 
 Przez długi czas papier był głównym materiałem do produkcji banknotów. Ale czasy się zmieniają. Coraz częściej pojawiają się banknoty z polimerów. Pierwsze plastikowe banknoty zostały wyemitowane w 1983 roku na Haiti, Kostaryce i wyspie Man. 
 
 
Autor: Yuval Y - self scanned, własność publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3
 
O banknotach można mówić bez końca, ale co się dzieje z nimi po tym, jak przestaną nadawać się do użytku? W różnych państwach postępuje się z nimi różnie. W ZSRR na przykład mielono je na papier. W Niemczech przeznaczano na nawóz. A w Kazachstanie stare banknoty były paliwem w elektrociepłowni.
 
 
 
 
 
 
 

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: