Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Producent ubrań musi pokajać się za nieprzemyślaną reklamę, w której rasistowski kontekst bije po oczach w sposób naprawdę mało subtelny.

Czarnoskóry chłopiec reklamujący nową serię ubrań dla dzieci wystąpił na sesji zdjęciowej w zielonej bluzie z napisem „coolest monkey in the jungle”, czyli „najfajniejsza małpa w dżungli”. Naprawdę nikt z całego koncernu Hennes & Mauritz nie zauważył…?

 

Zdjęcie znalazło się na stronie sklepu internetowego odzieżowego giganta i wywołało międzynarodowy skandal – i to znacznie większy niż tylko niepochlebne komentarze internautów. Współpracę z firmą zerwał kanadyjski raper i producent muzyczny Abel Makkonen Tesfaye, znany jako „The Weeknd”.

 

woke up this morning shocked and embarrassed by this photo. i’m deeply offended and will not be working with @hmanymore...

 

 

Internauci również nie zostawili na firmie suchej nitki, zwłaszcza, że bluzy z tej serii, ale w innych kolorach i z różnymi napisami reklamowały białe dzieci. Komentujący doradzili, aby H&M wplótł w swoje logo jeszcze literki „S”, „A” i „E” – aby wraz z „H” i „M” ułożyły się w najbardziej adekwatne słowo – „SHAME”.

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
 

This is disgusting & degrading putting this little boy in a hoodie that says coolest monkey in the jungle! Knowing the history of people associating black people with monkeys! Who approved this? @hm @hm @hm

 

 

„Jest nam niezmiernie przykro, że takie zdjęcie powstało, jak również z powodu wprowadzenia do sprzedaży ubrań z takim napisem” – napisała szwedzka firma w oficjalnym oświadczeniu. „W związku z tym nie tylko wycofaliśmy zdjęcie z naszych kanałów, ale również ubranie z globalnej sieci sprzedaży”. Bluzę nadal można kupić przez internet, lecz reklamuje ją już inne zdjęcie.

Rasistowski skandal wybuchł w złym momencie – w ubiegłym roku akcje spółki straciły na wartości aż o 30 procent (nastąpił spadek sprzedaży w sklepach stacjonarnych). Analitycy po raz pierwszy zalecają pozbycie się akcji giganta.

WK  http://strajk.eu

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: