Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zaniepokojony jest słabymi postępami językowymi imigrantów – analfabetów. Chodzi o ponad 40-tysięczną grupę, która mimo specjalnych kursów i dodatkowych szkoleń nie była dotąd w stanie opanować niemieckiego nawet na podstawowym poziomie.
Jak donosi gazeta „Bild am Sonntag” zjawisko jest o tyle niepokojące, że analfabeci byli objęci intensywnym i kosztownym szkoleniem w małych grupach, w ramach nawet do 1300 godzin nauczania języka.

 

Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku skorzystało z takiej możliwości ponad 43 tysiące migrantów analfabetów, co stanowiło ponad 11 procent wszystkich uczestników kursów językowych organizowanych przez niemieckie agendy rządowe d/s migracji.

Z danych BAMF wynika, ze przeszło 80 procent analfabetów nie poczyniło znaczących językowych postępów. To oznacza, że osoby te nie będą miały w Niemczech szans nie tylko na zdobycie zawodowych kwalifikacji, ale nawet zatrudnienie do prostych prac pomocniczych. Najgorzej w tych statystykach wypadli przybysze z Iraku i Erytrei.

Problem sygnalizowany obecnie przez BAMF nie jest niczym nowym. Już w 2016 roku, kierujący Federalną Radą Oświatową rektor Uniwersytetu w Hamburgu prof. Dieter Lenzen ostrzegał, że wielu migrantów z krajów arabskich i afrykańskich może, z powodu bardzo niskiego poziomu wykształcenia, napotkać w RFN na poważne problemy integracyjne.

„Ponad 65 procent z nich nie osiąga, nawet podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem” – informował rektor. Jego zdaniem, nawet w przypadku studentów z Bliskiego Wschodu trzeba się liczyć średnio z dwuletnim intensywnym nauczaniem języka, na poziomie minimum 20 godzin tygodniowo.

Jesienią 2015 hamburska uczenia wystartowała z inicjatywą pomocy imigrantom pragnącym studiować. Z oferty tej skorzystało wówczas blisko 3000 młodych migrantów, jednak po roku szkolenia zaliczyło je zaledwie 60 osób. „Reszta miała rozmaite problemy i trudności, co trzeba zauważyć, nie wynikające z winy naszej uczelni” – wyjaśnił rektor Lenzen.

 AEW
Na podstawie: DW.comWelt.deSueddeutsche.de
 Euroislam.pl

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: