Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

O tym, że w naszym kraju jest wiele miejsc wartych zobaczenia nie trzeba nikogo przekonywać. Czasem jednak pewne lokalizacje są poza naszym zasięgiem – ze względu na dystans, brak czasu czy z innych powodów. I choć nic nie zastąpi prawdziwych odwiedzin, to namiastkę naprawdę ciekawych wycieczek może dać nam zwiedzanie online. Oto 15 ciekawych miejsc w Polsce, które zobaczysz bez wychodzenia z domu!

Zamek krzyżacki w Malborku znajdujący się nad prawym brzegiem rzeki Nogat jest często nazywany „najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy”. Z całą pewnością to dowód dawnej potęgi Krzyżaków i siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego aż do 1457 roku. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Gregy, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Tyskie Browarium to otwarte w 2004 roku muzeum prezentujące dzieje Tyskich Browarów Książęcych. To także miejsce, w którym amatorzy piwa zobaczą kufle, butelki, podkładki i inne eksponaty związane z piwem. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Adrian Grycuk, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Kraków – tego miasta nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dawna stolica Polski jest turystyczną wizytówką kraju znaną na całym świecie. Do Krakowa przyciąga Wawel i piękne Stare Miasto oraz liczne muzea i instytucje kultury. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Ludwig Schneider, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

 

Zamość to miasto znane jako „perła polskiego renesansu”. Założony jako prywatne miasto szlacheckie w 1580 roku przez Jana Zamoyskiego Zamość wyróżnia się przede wszystkim piękną architekturą i unikalnym układem przestrzennym Starego Miasta. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot.Centymetr, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Muzeum Powstania Warszawskiego utworzono już w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Swoje „ponowne otwarcie” miało w przeddzień 60. rocznicy wybuchu zrywu, 31 lipca 2004 roku. To niezwykłe miejsce przedstawia bohaterstwo i tragedie zbrojnego wystąpienia stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi, często w nieszablonowy sposób – zwiedzającym towarzyszy np. wydobywający się z głośników odgłos bicia serca. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Adrian Grycuk, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu – pod tą szalenie długą nazwą kryje się placówka, której eksponaty z pewnością zainteresują przede wszystkim fanów czołgów. Obecnie muzeum jest niedostępne dla zwiedzających, jego ponowne otwarcie będzie miało miejsce dopiero w grudniu 2018 roku, warto więc odwiedzić je teraz wirtualnie. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Henryk Borawski, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Kopalnia Soli „Wieliczka” to kopalnia soli kamiennej, która wraz z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła niegdyś w skład tzw. żup krakowskich. To niezwykłe miejsce od 1978 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem(fot. Cezary p, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Zamek Królewski w Warszawie pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku stał się siedzibą króla i Sejmu. Ta ważna dla historii kraju barokowo-klasycystyczna budowla uległa zniszczeniu w 1944 roku, a odbudowana została w latach 1971–1984. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot.Alina Zienowicz, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

 

Szczawnica to urokliwa góralska miejscowość w Pieninach o dużych tradycjach uzdrowiskowych. Początki uzdrowiska datuje się na okres po 1839 roku, kiedy to miejscowość tą przejął Józef Szalay. Szczawnicę kilkukrotnie odwiedził m.in. Henryk Sienkiewicz, o czym przypomina postawiony w centrum miasta pomnik. Miejscowość ta znajduje się także tuż przy Pienińskim Parku Narodowym – najstarszym parku narodowym w Polsce (utworzony został 1 czerwca 1932 r.). Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Happa, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0).

Auschwitz-Birkenau, czyli zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Jedne z najtragiczniejszych miejsc związanych z historią Polski. „Fabryka śmierci”, ponury symbol Holocaustu i kaźni wielu narodów. Szacuje się, że w 2016 roku Miejsce Pamięci Auschwitzodwiedziło ponad 2 miliony osób. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot.Michel Zacharz AKA Grippenn, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5).

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. W placówce tej jest obecnie eksponowanych ponad 200 statków powietrznych. Wirtualnie można zwiedzić wystawę powstała w ramach projektu muzealnego „NATO 1949 – 2009”. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Zygmunt Put, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Willa pod Zwariowaną Gwiazdą w Warszawie, znana jako willa Żabińskich, to świadek niezwykłej historii – w budynku tym Jan Żabiński (wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie) i jego żona Antonina dali w czasie okupacji schronienie kilkuset Żydom, ratując im w ten sposób życie. Za czyny te otrzymali w 1965 tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na kanwie tych wydarzeń powstał film „Azyl” (2017). Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. zrzut ekranu ze strony https://www.360studio.org/spacery/WillaZabinskich/WillaZabinskich.html).

Muzeum Stutthof w Sztutowie to instytucja utworzona staraniem byłych więźniów KL Stutthof w 1962 roku. Ten niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny pochłonął życie ok. 65 tysięcy osób. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Polimerek, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana).

Filharmonia Narodowa w Warszawie znajduje się przy ulicy Jasnej (dzielnica Śródmieście). Budynek powstawał w latach 1900-1901 i uległ niestety zniszczeniu w 1944 roku, lecz został odbudowany już dziewięć lat później. Od 1955 w Filharmonii odbywają się Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem(domena publiczna).

Pałac Zamoyskich w Kozłówce zbudowano w latach 1736-1742. Po II wojnie światowej była to własność państwową i od 1979 roku jest to siedziba muzeum (w 1992 roku nadana została oficjalna nazwa Muzeum Zamoyskich w Kozłówce). Zwiedzanie online dostępne jest pod tym linkiem (fot. Arkadiusz Zarzecki, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

https://histmag.org

 

 

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: