Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Reforma sądownictwa jest potrzebna, ale z zupełnie innych powodów niż się większości wydaje. Wszystkie naiwne nadzieje, że po podpisaniu nowych ustaw, o ile w ogóle do tego dojdzie, nagle stanie się cud, są snem wariata. Kadry, kadry i jeszcze raz kadry, decydują o tym, jak wyglądają postępowania i wyroki sadowe. A skąd się te kadry biorą? Proszę sprawdzić dowolną apelację i spróbować znaleźć choć jedną, w której nie pracuje sędzia mąż i żona, ojciec i syn, brat i siostra, córka i mama, że o wujkach i ciotkach nie wspomnę. Nie ma takiej, nie ma ani jednej apelacji, a w mojej ocenie i „okręgówki”, gdzie takich układów nie znajdziecie.

Nie koniec na tym, ale dopiero początek. Prawdziwe nieszczęście zaczyna się na etapie edukacji i tutaj chyba każdy ma na tyle wyobraźni, aby wiedzieć, że w środowisku akademickim autorytety biorą się z telewizji. Duch Zolla, Łętowskiej, Rzeplińskiego, Strzembosza, Safiana, snuje się po wszystkich wydziałach prawa. Arogancją z mojej strony byłoby wyjaśnianie z czym się to wiąże i w jaki sposób szkolone są przyszłe kadry. Mamy zatem do czynienia z dwoma patologicznymi zjawiskami, po pierwsze kadry profesorskie, po drugie kadry w sądach. Skąd zatem przekonanie, że nagle w takich warunkach narodziło się 265 asesorów prawych i sprawiedliwych i każde, co do sztuki, będzie „walczyć z kastą”? Pojęcia nie mam, ale wiem za to, że między baśnie takie życzeniowe myślenie można włożyć.

W ciemno zakładam, że wśród tych młodych adeptów sądownictwa jest znacząca grupa, która w sądzie będzie mówić do swoich starszych kolegów: mamo, tato, ciociu, wujku, bracie, szwagrze. Zresztą nie muszę zgadywać, jedną z 265 na 100% była pani asesor Dolniak, córka sędzi, a obecnie wicemarszałka sejmu z Nowoczesnej, Barbary Dolniak. Pewnie, że zawsze można się odwołać do innej naiwności i sądzić, że jabłko spadnie dalej od jabłoni i niech też tak będzie. Nie przekreślam asesor Dolniak do pierwszych trzech rozpraw, co zdaje się jeszcze długo nie będzie jej udziałem. Niemniej pokazuję, że kwestia kadr jest kluczowa i ma się nijak do optymizmu nie znających realiów sądowych obywateli. Tak, by to z grubsza wyglądało i czas przejść do meritum.

Żurek i reszta drżą o własne stołki, ale nie tylko, Sam Żurek z pewnością drży o postępowania, które zostały w zawiązku z jego działalnością wszczęte. Wszyscy przedstawiciele kasty w KRS nie kryli się ze swoimi poglądami politycznymi i intencjami, a kilku oficjalnie występowało na tle sztandarów KOD, nawiasem mówiąc obok przestępcy Konrada M. i podejrzanego Mateusza K. W najlepiej pojętym interesie kasty KRS leży nieustanne wywoływanie wojny z PiS i Ziobro, bo to jest doskonała łapówka emocjonalna i certyfikat lojalności dla „środowiska prawniczego”. Stąd też te wszystkie działania bez najmniejszej refleksji, które dotąd przychodziły łatwo i bardzo się podobały wiadomej grupie. Nic jednak nie trwa wiecznie, a że stare wygi rzadko przejmują się paragrafami i stanem faktycznym, to poleciały schematem „dajcie mi kandydata, paragrafy się na niego znajdą”.

Dokładnie takim sposobem KRS uziemiła 265 asesorów, po czym się zorientowała, że sama popełniła rażące błędy, choćby tak podstawowe jak przyjęcie jednej uchwały zamiast 265. Sprawa rozeszłaby się po kościach, Rzepliński gorsze rzeczy robił, gdyby nie jedna okoliczność. Kasta bez najmniejszego entuzjazmu przyjęła tę decyzję, nagle ucichły wszystkie autorytety i totalna opozycja też robiła głupie miny. Powód? No oczywiście, że dzieci sędziów i prokuratorów!

Do Ziobry i PiS można strzelać dzień i noc, łamiąc prawo, wymyślając przepisy lub nie dostrzegając istniejących, ale walić rykoszetem w swoich?! Na to zgody nie ma i być nie może. Dlatego Żurek i koledzy robią z siebie błaznów i mówią coś o wznowieniu procedury, rakiem wycofując się z bałaganu, jakiego narobili we własnym gnieździe. Konkluzja nie będzie za wesoła. Reformy, których zresztą nie ma, to zaledwie pierwszy krok do oczyszczenia sądowniczej stajni Augiasza.

Matka Kurka  

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: