Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

PiS ma dwie nogi. Socjalną i ksenofobiczną. Dzięki tej pierwszej wygrał wybory i utrzymuje przyzwoite wyniki w sondażach. Ta druga to rezerwa, która w miarę coraz większych rozczarowań polityką społeczną partii rządzącej ma skupiać wyborców obozu władzy.

Ludzi niezamożnych, ledwo wiążących koniec z końcem, których wciąż jest w naszym kraju większość, którzy za rządów liberałów byli wściekli i byli upokarzani na każdym kroku, kiedy okazywało się, że na bardzo niewiele ich stać, a wartość człowieka mierzono jego wypłacalnością, dowiedzieli się, że są lepszym sortem, że wystarczy być Polakiem, katolikiem aby móc z pogardą patrzeć na przedstawicieli innych ras i religii. Temu służyły słowa ministra Błaszczaka z lekceważeniem potępiającego „multi-kulti, słowa wzywające do segregacji rasowej i kulturowej.

Pierwszą bitwę o klasę średnią PiS przegrał stając po stronie banków przeciwko „frankowiczom”. Jednak klasa średnia nie jest w Polsce tak liczna jak głosiła nieliberalna propaganda. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową można do niej zaliczyć ok. 400 000 osób. Do tego należy dodać jakieś 2-3 miliony tych, którzy za klasę średnią uważają się bezpodstawnie, a żyją na kredyt. I to głównie ci ludzie wylegają teraz na ulice, pod Sejm by protestować i domagać się odejścia PiS od władzy. To oni są szczególnie wrażliwi zagarnianie przez PiS władzy sądowniczej, na łamanie zasad państwa prawa, który stanowi pierwszy człon art. 2 Konstytucji.

Jednak PiS liczy na tych wszystkich, którzy bardziej sobie cenią drugi człon tego artykułu mówiący o sprawiedliwości społecznej. Sęk w tym, że przywiązanie partii rządzącej do tej zasady ma charakter coraz bardziej deklaratywny a coraz mniej faktyczny. Widać to choćby w przepisach dotyczących zasad najmu mieszkań, które mają powstać w ramach programu Mieszkanie+. Ludzie ci mają być wyjęci spod ochrony ustawy o ochronie praw lokatorów i w przypadku kłopotów finansowych lądować wprost na bruku. Ba, mają nawet zawierając najem podpisywać zobowiązanie, że zgodzą się na takie nieludzkie potraktowanie. Jednocześnie cały program, nie ma charakteru budownictwa publicznego, gdyż ma na nim zarabiać deweloperka i tzw. prywatni operatorzy. To w ich interesie skonstruowano przepisy, które pozwolą w przyszłości pozbyć każdego kto potyka się przy płaceniu czynszu wprost na ulicę.

Mówi się ostatnio wiele, że na protestującej ulicy pojawia się coraz więcej młodzieży, która nie uznaje przywództwa liberałów w ruchu protestu. Ci nowi gniewni nie wyłonili jednak żadnego przywództwa, ani nie przedstawili żadnego programu poza powszechnym hasłem: „Precz z PiS-em, precz z Kaczorem” itd. Chcąc nie chcąc dają więc oni frekwencję i wiatr w żagle liberałom, bo ostatecznie oni prezentują opozycję w mediach.

Jest więc miejsce dla społecznej lewicy, która powinna organizować własne protesty i odbierać ludziom poprzedniej władzy demonstrantów i wyborców. Znakomitą do tego okazję daje właśnie walka z przepisami tzw. najmu instytucjonalnego, bo eksmisje na bruk przestały już być powszechnie uważane za należną karę za nie płacenie a stały się synonimem niesprawiedliwości panującego systemu. Lewica powinna przestać odwoływać się do kategorii wyłącznie moralnych i estetycznych czy prawnych i konstytucyjnych, a zaapelować właśnie do tej części elektoratu PiS, który poszedł za nim z pobudek socjalnych. A przede wszystkim do ludzi pracy. Każdy wypadek bezprzykładnego wyzysku, mobbingu, nieuzasadnionego i łamiącego prawo pracy zwolnienia czy nie wypłacenia wynagrodzeń, na które władza prezesa Kaczyńskiego nie reaguje powinien się spotkać z nasza zdecydowaną reakcją.

Trzeba pamiętać, że Polacy kiedyś odmówili pracy z powodu zwolnienia z pracy jednej suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej, Anny Walentynowicz. Trzeba ludziom uświadamiać jak niewielką część wypracowanego wspólnie produktu narodowego otrzymują w formie płacy. Jak wielkie zyski zgarniają korporacje, które zatrudniają ich za płacę minimalna, która przecież nie pozwala utrzymać rodziny i mieszkania w wielkim mieście.

To nie przypadek, że władza patrzy życzliwie na faszyzujące organizacje takie jak choćby ONR. Im mniej władza jest skłonna spełniać rosnące aspiracje zwłaszcza młodego pokolenia kosztem zysków pracodawców, tym bardziej będzie potrzebowała seansów nienawiści przeciw nieobecnym u nas uchodźcom, przeciw Rosjanom, którzy jakoś nas nie atakują, przeciw wszelkim obcym wzorcowi Polak katolik osobom i mniejszościom.

Tylko opozycja socjalna a nie totalna jest w stanie odebrać PiS-owi elektorat i zapobiec jego kolejnemu zwycięstwu wyborczemu. W tym celu zamiast biegać na wiece, na których brylują Schetyna i Petru. Na które zaprasza się Balcerowicza trzeba organizować własne manifestacje, pikiety i protesty.

Europa jest pogrążona w kryzysie. Wentyl bezpieczeństwa w postaci emigracji zarobkowej stopniowo się zamyka. Młode pokolenie musi się skutecznie zbuntować jeśli nie chce wiecznie biedować na śmieciówkach, za płacę minimalną bez perspektywy urlopu, emerytury czy choćby możliwości wzięcia chorobowego. Bez nadziei na mieszkanie i z perspektywą wyrzucenia na ulicę jeśli jaśnie pan pracodawca nie wypłaci albo nagle zwolni z pracy.

Oczywiście, że obrona praworządności i Konstytucji to sprawy ważne, ale one nie pozwolą na organizowanie milionowych demonstracji, o których majaczy Schetyna. Co więcej PiS-owi stosunkowo łatwo przychodzi przekonywać swych wyborców, że ci demonstranci tak naprawdę chcą im odebrać 500 zł. na dziecko. W wojnie narodowców z liberałami zwykli ludzie nie mają nic do ugrania. Potrzebna jest trzecia siła. Do gry musi wkroczyć strona społeczna, która ukaże prawdziwe, klasowe oblicze PiS-u stawiającego kapitał przed pracą, wbrew społecznej doktrynie Kościoła, wbrew papieżowi i wbrew ideałom lewicy społecznej.

Piotr Ikonowicz

Komentowanie możliwe tylko przez zarejestrowanych Użytkowników

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: